|
Our Media/Results from Northern Arizona Mountain T's Indoor Invitational
Our ResultsTeam Scores
2015 Results - Northern Arizona Mountain T's Indoor InvitationalPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 31st 2015, 4:30pm
Website:Click here Results by: Wingfoot Finish Mountain T's Invitational
J. Lawrence Walkup Skydome
Northern Arizona University, Flagstaff, AZ - 1/30/2015 to 1/31/2015
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
===================================================================
Top 16 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Muna Lee World Athletics 7.32q 7
2 Destiny Smith-Barnett FR UNLV 7.47q 4
3 Darriel Banks SR Northern Arizona 7.55q 5
4 Candace Jackson World Athletics 7.56q 1
5 Shamelle Pless SR Northern Arizona 7.60q 2
6 Terra Evans World Athletics 7.61q 3
7 Drea Austin FR UNLV 7.63q 5
8 Micayla Coquia SO UNLV 7.65q 5
9 Camille Deadwiler SO UC Riverside 7.69q 2
10 Noelle Abboud JR UC Riverside 7.71q 3
11 Asha Giles JR UC Riverside 7.79q 7
12 Mayra Franco JR Southern Utah 7.81q 7 7.803
13 Brianne Kee SR Unattached 7.81q 7 7.809
14 Taylor Pegram FR UNLV 7.82q 1
15 Shaye Springall Unattached 7.86q 1
16 Amber Wright SR UC Riverside 7.87q 4
17 Mariah Walker FR CS Dom. Hills 7.91 4
18 Taylor Patton SR Unattached 7.92 6
19 Nastasia Peevy SR Unattached 7.93 3
20 Chanel Parker Unattached 7.95 4
21 Raven Jordan FR Unattached 7.97 5
22 Ayana Gales SO UNLV 7.98 3
23 Tyrana Beasley FR CS Dom. Hills 7.99 6 7.981
24 Kennedy Broom SR Unattached 7.99 3 7.987
25 Zaire Chest FR Unattached 8.02 7 8.011
26 Alexis Clay SR Northern Arizona 8.02 1 8.013
27 Tiahna Gillon SO La Verne 8.02 7 8.019
28 Torey Braly SO Northern Arizona 8.03 3
29 Tiana Poirier-Shelton SO Unattached 8.04 1
30 Anaya Bailey SO Unattached 8.05 4
31 Jessy Eatmon SO Grand Canyon 8.07 1
32 Kiarah Johnson SR Unattached 8.08 2
33 McKenna Neufeld FR Grand Canyon 8.10 5
34 Regina Bowman SO UC Riverside 8.12 1
35 Jasmine Ramos SO Redlands 8.16 6
36 Ally Cuddeford SO Grand Canyon 8.18 4
37 Emily Shieh SO Grand Canyon 8.22 2
38 Tanesha Spencer SR La Verne 8.52 6 8.517
39 Corneisha Mitchell SR Unattached 8.52 4 8.518
40 Monika Beechum FR Northern Arizona 8.53 2 8.523
41 Taelor Roby FR La Verne 8.53 4 8.524
42 Vanessa Reid SO CS Dom. Hills 8.53 1 8.529
43 Ellen Meyers FR Redlands 8.54 5
44 Loreal Taylor FR CS Dom. Hills 8.71 5
45 Samantha Vigil SO Redlands 8.75 6
46 Stacy Holmes FR CS Dom. Hills 8.95 3
Event 1 Women 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Muna Lee World Athletics 7.18 1 10
2 Destiny Smith-Barnett FR UNLV 7.39 2 8
3 Darriel Banks SR Northern Arizona 7.42 2 6
4 Candace Jackson World Athletics 7.45 1 5
5 Shamelle Pless SR Northern Arizona 7.50 2 4
6 Drea Austin FR UNLV 7.60 2 3
7 Micayla Coquia SO UNLV 7.67 2 2
8 Camille Deadwiler SO UC Riverside 7.68 2 1
9 Asha Giles JR UC Riverside 7.74 2
10 Noelle Abboud JR UC Riverside 7.78 2
11 Brianne Kee SR Unattached 7.82 1
12 Taylor Patton SR Unattached 7.83 1
13 Shaye Springall Unattached 7.86 1
14 Chanel Parker Unattached 7.98 1
Event 2 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Top 16 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Akeem Haynes Brooks 6.59q 2
2 Albert Huntley World Athletics 6.71q 5
3 Anaso Jobodwana Nike 6.73q 3
4 Ryan Milus Brooks 6.80q 7 6.792
5 Mikel Thomas World Athletics 6.80q 1 6.794
6 Giorgio Giurdanella Team Showtyme 6.81q 1
7 Jeremy Dodson SR World Athletics 6.83q 6
8 Curtis King World Athletics 6.85q 4
9 Rushane Scott SR Triple Crown ESC 6.87q 3
10 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 6.92q 4 6.911
11 Niels Theijs JR Grand Canyon 6.92q 5 6.920
12 Lance Parker SR Grand Canyon 6.93q 2
13 Anders Battle NA UNAT-NAU 6.97q 2
14 Vernon Jamison SR Northern Arizona 6.99q 4 6.985
15 Brent Gray Unattached 6.99q 7 6.990
16 Justin Lewis FR Southern Utah 7.01q 6
17 James Fisher SO Northern Arizona 7.02 7
18 Mathew Vasel JR UC Riverside 7.03 5
19 Cody Bidlow SR Grand Canyon 7.04 6
20 Ronald Douglas SR Azusa Pacific 7.06 2
21 Ben Byer SO Azusa Pacific 7.09 3 7.083
22 Nick Gonsalves JR La Verne 7.09 4 7.085
23 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 7.10 2
24 Derek Kramer SR Unattached 7.11 7
25 Nicholas Smith JR Northern Arizona 7.12 1
26 Michael Kojin SO UC Riverside 7.14 3 7.131
27 Deante Kemper SR Northern Arizona 7.14 1 7.138
28 Myles Speegle SO Redlands 7.14 2 7.140
29 Dale Stoller FR Redlands 7.15 5
30 Taylor Browning SR Redlands 7.16 6
31 Zach Morris FR Southern Utah 7.17 7
32 Ronald Sayles SR Unattached 7.18 1
33 Jacek Lawrynowicz SR Triple Crown ESC 7.19 1
34 Shane McMullen FR UC Riverside 7.22 7
35 Charles Wheeler FR UC Riverside 7.23 1
36 Robert Oshodin JR La Verne 7.24 4
37 Connor Bracken FR Azusa Pacific 7.25 3 7.245
38 Greg Goronson SR Unattached 7.25 5 7.250
39 Joey Colucci JR Redlands 7.26 3
40 Andy Ramos SO Azusa Pacific 7.37 6
41 DJ Montgomery SO Unattached 7.38 2
42 Nick Aguliar JR La Verne 7.41 4
43 Alexander Odem SR Northern Arizona 7.45 7
44 Ian Dildine JR Northern Arizona 7.49 5
45 Biliaminu Lawal World Athletics 7.52 5
46 Matthew Kenney SO Azusa Pacific 7.54 6
47 Dominic Woods JR La Verne 7.60 7
-- Jared Ware SR Unattached FS 4
Event 2 Men 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Akeem Haynes Brooks 6.51 1 10
2 Ryan Milus Brooks 6.63 1 8
3 Anaso Jobodwana Nike 6.70 1 6
4 Albert Huntley World Athletics 6.71 1 5
5 Jeremy Dodson SR World Athletics 6.83 1 4 6.828
6 Niels Theijs JR Grand Canyon 6.83 2 3 6.829
7 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 6.87 2 2 6.861
8 Mikel Thomas World Athletics 6.87 1 1 6.862
9 Giorgio Giurdanella Team Showtyme 6.87 1 6.864
10 Lance Parker SR Grand Canyon 6.89 2
11 James Fisher SO Northern Arizona 6.93 2 6.927
12 Curtis King World Athletics 6.93 1 6.930
13 Vernon Jamison SR Northern Arizona 6.95 2
14 Cody Bidlow SR Grand Canyon 6.98 2
15 Justin Lewis FR Southern Utah 7.01 2
16 Mathew Vasel JR UC Riverside 7.02 2
Event 3 Women 200 Meter Dash Open
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Shamelle Pless SR Northern Arizona 24.53 8 10
2 Darriel Banks SR Northern Arizona 24.89 7 8
3 Haley Harris JR Southern Utah 25.16 8 6 25.155
4 Jamila Pullum SR Southern Utah 25.16 5 5 25.156
5 Nastasia Peevy SR Unattached 25.33 6 4
6 Anaya Bailey SO Unattached 25.36 9 3
7 Mayra Franco JR Southern Utah 25.38 10 2
8 Bria Edwards JR Northern Arizona 25.50 9 1
9 Anna Foreman FR Unattached 25.63 9 25.6204
10 Kenia Bonilla SO UNLV J25.63 10 25.6206
11 Taylor Patton SR Unattached 25.84 5
12 Nicole Fotinos SO Northern Arizona 25.92 4
13 Arniesha Mitchell SR Unattached 26.01 6
14 Torey Braly SO Northern Arizona 26.02 6
15 Tiahna Gillon SO La Verne 26.10 8
16 Tyrana Beasley FR CS Dom. Hills 26.12 5
17 Jessy Eatmon SO Grand Canyon 26.14 10
18 Mariah Walker FR CS Dom. Hills 26.25 9
19 Charlene Brown Unattached 26.30 3
20 Zaire Chest FR Unattached 26.34 4
21 Amanda Stricker JR Northern Arizona 26.42 6
22 Chanel Parker Unattached 26.47 7
23 Kadiatou Samake SO Southern Utah 26.61 7
24 Zariah Claiborne SR Unattached 26.67 4
25 Regina Bowman SO UC Riverside 26.70 10
26 McKenna Neufeld FR Grand Canyon 26.71 5
27 Jasmine Ramos SO Redlands 26.82 2
28 LaMeyah Charlton SO Unattached 26.85 9 26.847
29 Raven Jordan FR Unattached 26.85 4 26.850
30 Alexa Smith SO La Verne 27.24 3
31 Leilani Conway SO Unattached 27.48 4 27.472
32 Ellen Meyers FR Redlands 27.48 1 27.475
33 Zefora Kemp FR CS Dom. Hills 27.77 1
34 Jaeiyn Griffith FR CS Dom. Hills 28.10 2
35 Tanesha Spencer SR La Verne 28.34 3
36 Vanessa Reid SO CS Dom. Hills 28.40 2
37 Loreal Taylor FR CS Dom. Hills 28.56 3
38 Samantha Vigil SO Redlands 28.65 1
39 Morgan Williams FR CS Dom. Hills 28.68 1
40 Carmen Sandoval SO La Verne 29.17 1
41 Stacy Holmes FR CS Dom. Hills 29.48 2
Event 4 Women 200 Meter Dash Invite
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Moya Mckenzie SR Grand Canyon 24.58 3
2 Tope Williams FR Grand Canyon 24.69 3
3 Kevina Godfrey SO Grand Canyon 25.03 2
4 Noelle Abboud JR UC Riverside 25.08 1
5 Amber Wright SR UC Riverside 25.26 3
6 Tayler Fleming SO UC Riverside 25.30 1
7 Alexandra Gilbert SO Grand Canyon 25.46 2
8 Kiarah Johnson SR Unattached 27.07 1
Event 5 Men 200 Meter Dash Open
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brent Gray Unattached 21.69 2 10
2 James Fisher SO Northern Arizona 21.77 6 8
3 Justin Lewis FR Southern Utah 21.79 5 6
4 Vernon Jamison SR Northern Arizona 21.90 7 5
5 Keith Major Gateway City 22.00 2 4
6 Chris Brusenback JR Azusa Pacific 22.06 3 3
7 Mathew Vasel JR UC Riverside 22.19 7 2
8 Zach Morris FR Southern Utah 22.26 8 1 22.252
9 Niels Theijs JR Grand Canyon 22.26 6 22.258
10 Taylor Browning SR Redlands 22.36 8
11 Cameron Coleman JR Northern Arizona 22.46 8
12 Zachary Lewis SO UC Riverside 22.48 4
13 Anders Battle NA UNAT-NAU 22.56 3
14 David Lugo FR Northern Arizona 22.62 1
15 Chris Oestmann JR Northern Arizona 22.63 4
16 Devon Montgomery FR Unattached 22.65 2
17 Justin Parker FR UC Riverside 22.73 6
18 Kyle Brown FR Azusa Pacific 22.77 3 22.762
19 Josh Francis FR La Verne 22.77 1 22.765
20 Khayree Jones SR La Verne 22.86 3 22.856
21 Charles Wheeler FR UC Riverside 22.86 7 22.859
22 Matt Kaldawi SO Grand Canyon 22.89 5
23 Robert Oshodin JR La Verne 22.95 4
24 Joey Colucci JR Redlands 23.07 8
25 Peter Manu FR UC Riverside 23.10 4
26 Jacek Lawrynowicz SR Triple Crown ESC 23.16 6
27 Shane McMullen FR UC Riverside 23.17 3
28 Ben Bashor SO La Verne 23.48 1
29 DJ Montgomery SO Unattached 23.64 2
30 Nick Aguliar JR La Verne 23.73 1
31 Dale Stoller FR Redlands 23.79 1
32 Connor Speck SO Northern Arizona 23.89 2
33 Kolten Frapwell SO La Verne 24.19 1
34 Dominic Woods JR La Verne 24.71 2
35 Carter Lindsay JR Unattached 25.49 5
-- Mykeal Ham FR Grand Canyon FS 6
-- Darren Centi SR Redlands DNF 7
Event 6 Men 200 Meter Dash Invite
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Giorgio Giurdanella Team Showtyme 21.52 2
2 Ray Miller Phoenix Elite 21.60 3
3 Josh Ralston JR Grand Canyon 21.72 2
4 Chancise Watkins SR La Verne 21.89 3
5 William Mccaskill II SR World Athletics 21.99 2
6 Aaron Thurber JR Grand Canyon 22.16 3
7 Ronald Douglas SR Azusa Pacific 22.26 1
8 Marcus Flannigan SO Grand Canyon 22.29 3
9 Stephan Bullard SR Unattached 22.36 1
10 Jamar Howard Phoenix Elite 22.62 1
11 Yusuf Muhammad Phoenix Elite 22.98 1
Event 7 Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Shapri Romero Unattached 54.27 7 10
2 Monay Meggs JR UNLV 55.55 7 8
3 Laura Anuakpado SO UNLV 56.10 7 6
4 Gia Trevisan JR Arizona 56.31 6 5
5 Jamila Pullum SR Southern Utah 56.56 7 4
6 Mandy Chitwood SO UNLV 56.86 6 3
7 Haley Harris JR Southern Utah 57.02 6 2
8 Anna Foreman FR Unattached 58.06 5 1
9 Bria Edwards JR Northern Arizona 58.38 4
10 Christine Miles JR Grand Canyon 58.83 6
11 Charlene Brown Unattached 58.88 4
12 Amanda Sims JR Grand Canyon 58.95 6
13 Kanoelani Yadao SO Azusa Pacific 59.55 5
14 Jazmine Harper JR UC Riverside 1:00.20 5
15 Sydney Madrid FR Grand Canyon 1:00.21 3
16 Amanda Stricker JR Northern Arizona 1:00.38 4
17 Keisha May SO UC Riverside 1:00.51 5
18 Bailie Jones FR Grand Canyon 1:00.60 3
19 LaMeyah Charlton SO Unattached 1:00.93 4 1:00.921
20 Brindisy Russell FR Southern Utah 1:00.93 2 1:00.930
21 Melissa Kunz FR Southern Utah 1:01.06 1
22 Alexa Smith SO La Verne 1:01.98 4
23 Zariah Claiborne SR Unattached 1:03.87 3
24 Alexandra Blalock SR Redlands 1:03.95 2
25 Tracy Cresta SO Redlands 1:05.89 2
26 Casey Foster SR Redlands 1:06.33 1
27 Justine Keller FR Redlands 1:06.41 1
28 Carmen Sandoval SO La Verne 1:07.65 1
-- Kadiatou Samake SO Southern Utah DQ 2 Lane violation
Event 8 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 William Mccaskill II SR World Athletics 47.62 8 10
2 Raymond Miller Phoenix Elite 48.36 8 8
3 Michael Koger SR UC Riverside 48.57 7 6
4 Justin Parker FR UC Riverside 49.18 7 5
5 Ronald Sayles SR Unattached 49.20 6 4
6 Anthony Phelps FR Grand Canyon 49.33 6 3
7 Keith Major Gateway City 49.40 7 2
8 Isaac Allanarem FR Grand Canyon 49.57 5 1
9 Bryce Houston SO Arizona 49.75 7
10 Michael Pare JR UC Riverside 49.92 4
11 Dylan Gates JR UC Riverside 50.06 6 50.051
12 Greg Goronson SR Unattached 50.06 2 50.058
13 Cory Crawford JR Azusa Pacific 50.16 3
14 Zachary Lewis SO UC Riverside 50.30 4
15 Kenneth Grimble JR UC Riverside 50.35 4
16 Philip Terry FR Grand Canyon 50.51 4 50.504
17 Cameron Coleman JR Northern Arizona 50.51 7 50.510
18 Chris Oestmann JR Northern Arizona 50.55 5
19 Kyle Brown FR Azusa Pacific 50.64 4
20 Joshua Cummings FR Arizona 51.04 6
21 Faithfulness Adebayo-Ige FR UC Riverside 51.49 3
22 Auston Tribble SO Redlands 51.52 2
23 Taylor Schneider SR Northern Arizona 51.58 8
24 Josh Francis FR La Verne 52.57 1
25 Ben Bashor SO La Verne 52.68 1
26 Khayree Jones SR La Verne 52.78 3
27 Connor Speck SO Northern Arizona 52.80 2
28 Yusuf Muhammad Phoenix Elite 52.90 5
29 Pekthra Chhor JR Redlands 53.39 2
30 Alex Wiegand FR Redlands 54.43 2
31 LeSean Marks SR Grand Canyon 1:01.45 6
32 Carter Lindsay JR Unattached 1:03.43 1
-- David Lugo FR Northern Arizona DQ 3 Lane violation
Event 9 Women 600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mandy Chitwood SO UNLV 1:32.26 2 10
2 Melanie Zibrat SO Northern Arizona 1:35.70 2 8
3 Auzsane Crowe-Carter JR UNLV 1:35.90 2 6
4 Laura Anuakpado SO UNLV 1:36.11 1 5
5 Maggie Carruth FR Northern Arizona 1:36.54 2 4
6 Emily Bartz SR Northern Arizona 1:36.82 2 3
7 Joniece Ervin SO UNLV 1:39.26 1 2
8 Miranda Menzies JR UNLV 1:39.55 1 1
9 Rachel Niesen FR Northern Arizona 1:42.87 1
10 Zoe Falk FR Northern Arizona 1:44.57 2
Event 10 Men 600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caleb Potts SR Northern Arizona 1:21.75 10
2 Michael Chin SO Northern Arizona 1:22.76 8
Event 11 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Melanie Zibrat SO Northern Arizona 2:22.75 10
2 Maggie Carruth FR Northern Arizona 2:22.86 8
3 Paeden Jackson FR Grand Canyon 2:24.16 6
4 Zoe Falk FR Northern Arizona 2:24.84 5
5 Kylie Betts SO Azusa Pacific 2:26.05 4
6 Claudia Sepulveda SO UC Riverside 2:27.93 3
7 Rachel Niesen FR Northern Arizona 2:28.35 2
8 Hallie Pullum SR Unattached 2:30.22 1
9 Taylor Bond SO Grand Canyon 2:31.02
10 Natalie Cardwell SO Grand Canyon 2:34.07
11 Melissa Leyva SR Azusa Pacific 2:41.80
Event 12 Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caleb Potts SR Northern Arizona 1:57.14
2 Michael Chin SO Northern Arizona 1:58.96
3 Dominic Lopez SR Redlands 2:00.31
4 Jordan Beverly SR Grand Canyon 2:00.91
5 Trent Andrews FR Grand Canyon 2:01.32
6 Nathaniel Basinger FR Grand Canyon 2:03.15
7 Michael Dondalski FR Azusa Pacific 2:04.54
8 Kasey Hutchinson JR Southern Utah 2:04.69
9 Austin Lutterloh FR Grand Canyon 2:05.39
-- Arnold Carrillo JR Southern Utah DNF
Event 13 Women 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caroline Hogardh JR Northern Arizona 5:05.30 10
2 Shayla Freeman SR Northern Arizona 5:09.80 8
3 Kylie Goo SO Northern Arizona 5:09.97 6
4 Rolonda Jumbo JR Northern Arizona 5:17.90 5
5 Spencer Moore FR UNLV 5:19.35 4
6 Emily Bartz SR Northern Arizona 5:21.99 3
7 Nikki Regalado JR UNLV 5:26.10 2
8 Emily Wilkinson JR Grand Canyon 5:28.65 1
9 Lacey Peterson FR Grand Canyon 5:32.47
10 Josie Brandow SO Southern Utah 5:33.32
11 Rebekah Young JR Grand Canyon 5:33.88
12 Auzsane Crowe-Carter JR UNLV 5:38.39
13 Jana Warrick FR Southern Utah 5:38.43
14 Vannessa Martinez JR UNLV 5:39.52
15 Sharlie Dimick FR Southern Utah 5:40.60
16 Kellie Stroupe FR Grand Canyon 5:43.25
17 Miranda Menzies JR UNLV 5:43.27
18 Anna Henry SO Grand Canyon 5:52.50
19 Kaylee Boyer JR Southern Utah 5:55.64
-- Melanie Townsend SO Northern Arizona DNF
Event 14 Men 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Futsum Zienasellassie SO Northern Arizona 4:09.96 10
2 Adam Vess Team Run Flag 4:17.71 8
3 Misenti Forrest Team Run Flag 4:20.47 6
4 Robby Lee JR Southern Utah 4:37.84 5
5 Christopher Baker FR Grand Canyon 4:38.12 4
6 Matthew Jackson JR Grand Canyon 4:40.87 3
7 Collin Arave FR Southern Utah 4:46.82 2
8 Brandon Gonzalez SO Grand Canyon 4:50.20 1
9 Kasey Hutchinson JR Southern Utah 4:58.83
10 Kalen Meza FR Grand Canyon 5:02.03
-- Ford Palmer NYNJ TC DNF
-- Alejandro Montano SR Northern Arizona DNF
Event 15 Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Amy VanAlstine N. Arizona Elite 10:16.42 10
2 Stephanie Rothstein-Bruc N. Arizona Elite 10:35.36 8
3 Vannessa Martinez JR UNLV 11:18.58 6
4 Kaylee Boyer JR Southern Utah 11:30.73 5
Event 16 Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eric Fernandez N. Arizona Elite 8:45.81 10
2 Jarrick Wenslow FR Northern Arizona 9:29.22 8
3 Harvey Nelson FR Northern Arizona 9:29.51 6
4 Nolan Petersen SO Northern Arizona 9:29.55 5
5 Ian Stevens FR Northern Arizona 9:55.25 4
Event 17 Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Melanie Townsend SO Northern Arizona 18:12.26 10
2 Kayla Freeman SR Northern Arizona 18:12.32 8
3 Heather LaPlante SO Northern Arizona 18:28.38 6
4 Lauren Justus SR Northern Arizona 18:56.25 5
5 Taryn Treadway SR Northern Arizona 19:14.89 4
6 Kylee Kieser SR Northern Arizona 19:19.89 3
7 Mariah Montoya FR Grand Canyon 19:56.78 2
8 Kendra Altman SR Grand Canyon 20:02.06 1
9 Nicole Zampino JR Grand Canyon 21:02.50
Event 18 Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Matt McElroy UNAT-NAU 14:54.90 10
2 Alejandro Montano SR Northern Arizona 15:14.80 8
3 Cody Reed SR Northern Arizona 15:18.96 6
4 Bahlbi Gebreyohanns SR Northern Arizona 16:18.36 5
5 Samuel Proctor FR Grand Canyon 16:40.09 4
6 Matthew Jackson JR Grand Canyon 17:02.92 3
7 Joshua Munoz JR Grand Canyon 18:03.53 2
Event 19 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 16 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Breanna Leslie SR Unattached 8.54q 2
2 Allison Reaser SR World Athletics 8.60q 1
3 Sirena Alise Williams Elite 8.61q 3
4 Taylor Pegram FR UNLV 8.68q 3 8.676
5 Briana Myers FR Grand Canyon 8.68q 2 8.678
6 Chanel Parker Unattached 8.82q 1
7 Ke'Nya Hardge SR UNLV 8.84q 2
8 Arniesha Mitchell SR Unattached 8.90q 1
9 Tayler Fleming SO UC Riverside 8.93q 1
10 Joniece Ervin SO UNLV 9.04q 3
11 Jordan Hardy SR UNLV 9.16q 3
12 Emily Shieh SO Grand Canyon 9.20q 2
13 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 9.29q 2
14 Ally Cuddeford SO Grand Canyon 9.35q 3
15 Ayzha Aupiu SO Azusa Pacific 9.43q 2
16 Alison Smith SO Redlands 9.46q 3
17 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 9.49 3
18 Nicole Fotinos SO Northern Arizona 9.50 1
19 Jai Gruenwald FR Unattached 9.67 1
20 Leilani Conway SO Unattached 9.78 2
21 Kylee Vandenberg SO UNLV 9.99 1
22 Amanda Widen FR Redlands 10.26 1
Event 19 Women 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Sirena Alise Williams Elite 8.45 1 10
2 Breanna Leslie SR Unattached 8.46 1 8 8.452
3 Allison Reaser SR World Athletics 8.46 1 6 8.460
4 Taylor Pegram FR UNLV 8.50 2 5
5 Ke'Nya Hardge SR UNLV 8.74 2 4
6 Joniece Ervin SO UNLV 8.83 2 3
7 Chanel Parker Unattached 8.90 1 2
8 Jordan Hardy SR UNLV 8.96 2 1
9 Arniesha Mitchell SR Unattached 9.02 1
10 Emily Shieh SO Grand Canyon 9.15 2
11 Briana Myers FR Grand Canyon 9.21 2
12 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 9.31 2
Event 20 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Top 16 Advance by Time
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Aries Merritt SR Nike 7.74q 3
2 Logan Taylor Double Pillar 7.77q 1
3 Mikel Thomas World Athletics 7.90q 2
4 N'Aithan Scott SR World Athletics 8.07q 3
5 Vanier Joseph World Athletics 8.12q 1
6 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 8.17q 3
7 Vernon Jamison SR Northern Arizona 8.22q 2 8.216
8 Devon Montgomery FR Unattached 8.22q 3 8.218
9 LeSean Marks SR Grand Canyon 8.39q 1
10 Slater Ezell SR Unattached 8.41q 2
11 Connor Bracken FR Azusa Pacific 8.48q 3
12 Milan Howard FR Grand Canyon 8.50q 2
13 Afari La-Anyane FR Redlands 8.51q 2
14 Ryan Conan JR Southern Utah 8.52q 2
15 Matthew Kenney SO Azusa Pacific 8.59q 1
16 Peter Manu FR UC Riverside 8.60q 1
17 Anthony Phelps FR Grand Canyon 8.62 1
18 Stephen Wilson SR Southern Utah 8.63 3
19 Alex Anderson SR Southern Utah 8.67 1
20 Jacob Lopez JR La Verne 9.14 1
21 Alex Wiegand FR Redlands 9.48 3
Event 20 Men 60 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Aries Merritt SR Nike 7.66 1 10
2 Vanier Joseph World Athletics 8.02 1 8
3 Vernon Jamison SR Northern Arizona 8.08 2 6
4 N'Aithan Scott SR World Athletics 8.09 1 5
5 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 8.11 2 4
6 Slater Ezell SR Unattached 8.30 1 3
7 Milan Howard FR Grand Canyon 8.38 2 2
8 Afari La-Anyane FR Redlands 8.45 2 1
9 Devon Montgomery FR Unattached 8.46 1
10 Connor Bracken FR Azusa Pacific 8.48 2
11 Matthew Kenney SO Azusa Pacific 8.54 2
12 Ryan Conan JR Southern Utah 8.56 2
-- Mikel Thomas World Athletics FS 1
-- Logan Taylor Double Pillar DNF 1
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 UC Riverside 'A' 3:46.88 2 10
1) Jazmine Harper JR 2) Asha Giles JR
3) Noelle Abboud JR 4) Amber Wright SR
2 Grand Canyon 'A' 3:48.85 2 8
1) Alexandra Gilbert SO 2) Christine Miles JR
3) Paeden Jackson FR 4) Moya Mckenzie SR
3 Northern Arizona 'A' 3:56.39 1 6
1) Nicole Fotinos SO 2) Shamelle Pless SR
3) Amanda Stricker JR 4) Bria Edwards JR
4 Azusa Pacific 'A' 4:01.19 2 5
1) Kanoelani Yadao SO 2) Melissa Leyva SR
3) Kylie Betts SO 4) Megan VanWinkle SR
5 Phoenix Elite 'A' 4:15.17 1 4
6 Phoenix Elite 'B' 4:26.52 1
1) Brittany Manuel 2)
7 Redlands 'A' 4:27.93 1 3
1) Alexandra Blalock SR 2) Courtney Crain FR
3) Tracy Cresta SO 4) Casey Foster SR
-- UNLV 'A' DQ 2 Broke before breakli
1) Laura Anuakpado SO 2) Monay Meggs JR
3) Kenia Bonilla SO 4) Mandy Chitwood SO
Event 22 Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grand Canyon 'A' 3:14.32 2 10
1) LeSean Marks SR 2) Anthony Phelps FR
3) Isaac Allanarem FR 4) Josh Ralston JR
2 UC Riverside 'A' 3:16.71 2 8
1) Dylan Gates JR 2) Justin Parker FR
3) Michael Pare JR 4) Michael Koger SR
3 Northern Arizona 'A' 3:17.54 2 6
1) Chris Oestmann JR 2) Cameron Coleman JR
3) James Fisher SO 4) Taylor Schneider SR
4 Redlands 'A' 3:28.88 2 5
1) Taylor Browning SR 2) Darren Centi SR
3) Pekthra Chhor JR 4) Auston Tribble SO
5 Grand Canyon 'B' 3:31.25 1
1) Mykeal Ham FR 2) Milan Howard FR
3) Austin Lutterloh FR 4) Philip Terry FR
6 Azusa Pacific 'A' 3:36.06 1 4
1) Connor Bracken FR 2) Kyle Brown FR
3) Cory Crawford JR 4) Tanner Henry SR
Event 25 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Maddie Smith SR Redlands 1.70m 5-07.00 10
1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
O O XXO XXO XXX
2 Sydney Eaton SO Azusa Pacific 1.65m 5-05.00 8
1.55 1.65 1.70 1.75
O O XXX XXX
3 Vanessa Blanchard FR Redlands J1.65m 5-05.00 6
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
XO XO O XO XXX
4 Madison Johonnot SO UNLV J1.65m 5-05.00 5
1.55 1.60 1.65 1.70
XO XO XXO XXX
5 Shonda Jones JR Grand Canyon 1.60m 5-03.00 4
1.55 1.60 1.65
O O XXX
6 Mally McGarity SO Grand Canyon J1.60m 5-03.00 3
1.50 1.55 1.60 1.65
XO O O XXX
7 Santana Alford SR Azusa Pacific J1.60m 5-03.00 2
1.55 1.60 1.65
O XO XXX
8 Jade Mahan FR Redlands 1.50m 4-11.00 1
1.45 1.50 1.55
O O XXX
9 Caitlin Nardi SO Redlands J1.50m 4-11.00
1.45 1.50 1.55
O XO XXX
-- Taylir Garrison JR Southern Utah NH
1.55
XXX
-- Ashley Krawczuk FR Grand Canyon NH
1.50
XXX
Event 26 Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nick Ross Unattached 2.23m 7-03.75 10
2.07 2.12 2.17 2.23 2.27
P O P XXO XXX
2 Deante Kemper SR Northern Arizona 2.12m 6-11.50 8
2.07 2.12 2.17
XO XO XXX
3 Montez Blair Adi GSTC J2.12m 6-11.50 6
2.02 2.07 2.12 2.17
O O XXO XXX
4 Pau Tonneson NA UNAT-Arizona 2.07m 6-09.50 5
1.97 2.02 2.07 2.12
O XO XO XXX
5 Lajuan Moye SO Azusa Pacific 2.02m 6-07.50 4
1.92 1.97 2.02 2.07
O O XXO XXX
6 Tyler Arroyo FR Arizona 1.97m 6-05.50 3
1.82 1.87 1.92 1.97 2.02
O XO XXO O XXX
7 James Francis SR La Verne 1.92m 6-03.50 2
1.82 1.87 1.92 1.97
O O O XXX
8 Christopher Tomlison SO Arizona J1.92m 6-03.50 1
1.87 1.92 1.97
XO XO XXX
9 Andrew Heimdahl FR Redlands J1.92m 6-03.50
1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97
O XO XO O XO XXX
10 Ahmir Lamar FR Grand Canyon 1.82m 5-11.50
1.77 1.82 1.87
O XXO XXX
11 DJ Montgomery SO Unattached 1.77m 5-09.75
1.72 1.77 1.82
O O XXX
11 Derek Tang FR La Verne 1.77m 5-09.75
1.72 1.77 1.82
O O XXX
13 Devon Montgomery FR Unattached 1.72m 5-07.75
1.72 1.77
O XXX
-- Kolten Frapwell SO La Verne NH
1.77
XXX
Event 27 Women Pole Vault Open
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Savannah Whitehead SO Arizona 3.65m 11-11.75 10
3.35 3.50 3.65 3.80
XO O O XXX
2 Lindsey Wright JR Grand Canyon 3.50m 11-05.75 8
3.20 3.35 3.50 3.65
O XXO XXO XXX
3 Kim Sanchez JR Azusa Pacific 3.35m 10-11.75 6
3.05 3.20 3.35 3.50
O O O XXX
4 Zoe Wilkens SO Azusa Pacific J3.35m 10-11.75 5
3.20 3.35 3.50
XO O XXX
5 Merritt Ten Hope SR Redlands J3.35m 10-11.75 4
3.20 3.35 3.50
XXO O XXX
6 Trista Smith JR Unattached J3.35m 10-11.75 3
3.05 3.20 3.35 3.50
O O XO XXX
7 Athena Masolini FR Grand Canyon J3.35m 10-11.75 2
3.20 3.35 3.50
XXO XO XXX
8 Rachelle Green FR Grand Canyon 3.20m 10-06.00 1
3.05 3.20 3.35
XO O XXX
9 Jennafer Ingram JR Grand Canyon J3.20m 10-06.00
3.20 3.35
XXO XXX
9 Erin Stone JR Southern Utah J3.20m 10-06.00
3.20 3.35
XXO XXX
11 Lexie Glaser JR Azusa Pacific 3.05m 10-00.00
3.05 3.20
O XXX
11 Casey Schade SR Azusa Pacific 3.05m 10-00.00
3.05 3.20
O XXX
-- Amanda Widen FR Redlands NH
3.05
XXX
-- Hannah Moss FR Redlands NH
3.05
XXX
-- Kristiana Warth Unattached NH
3.35
XXX
Event 28 Women Pole Vault Invite
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aikaterini Stefanidi 8 Nike 4.61m 15-01.50
4.31 4.41 4.51 4.61 4.68
O O XXO XXO XXX
2 Melinda Withrow SR Mountain West 4.31m 14-01.75
4.21 4.31 4.41
O O XXX
3 Tori Pena World Athletics J4.31m 14-01.75
4.11 4.21 4.31 4.41
XO O XO XXX
4 Annie Burlingham SR Unattached 3.96m 12-11.75
3.66 3.81 3.96 4.11
O O O XXX
5 Natasha Kolbo Risen Perform J3.96m 12-11.75
3.36 3.51 3.66 3.81 3.96 4.11
O O O O XO XXX
6 Brittany Grasberger 3 Unattached 3.81m 12-06.00
3.36 3.51 3.66 3.81 3.96
O O XXO XO XXX
7 Amy Hop Unattached 3.66m 12-00.00
3.66 3.81
O XXX
7 Jennifer Rolph SO Grand Canyon 3.66m 12-00.00
3.66 3.81
O XXX
7 Myriah Sujansky SO Arizona 3.66m 12-00.00
3.36 3.51 3.66 3.81
O O O XXX
-- Christy Gasparino Unattached NH
3.36
XXX
-- Mallory Gilbert World Athletics NH
3.81
XXX
Event 29 Men Pole Vault Open
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dillon Groener Unattached 4.72m 15-05.75 10
4.57 4.72 4.90
O O XXX
2 Austin Tilley FR Grand Canyon 4.57m 15-00.00 8
4.42 4.57 4.72
O O XXX
3 Andrew Tyndall FR Southern Utah 4.42m 14-06.00 5.50
4.27 4.42 4.57
O XO XXX
3 Brian Wenig Risen Perform 4.42m 14-06.00 5.50
4.27 4.42 4.57
O XO XXX
5 Kyle Downey JR Unattached 4.27m 14-00.00 4
4.27 4.42
XXO XXX
-- Wendell Beck Unattached NH
4.27
XXX
-- Dalton Radcliffe Unattached NH
4.27
XXX
-- Logan Westlake FR Arizona NH
4.27
XXX
-- Keith Williams JR Grand Canyon NH
4.27
XXX
-- Joseph Castellanos Unattached NH
4.27
XXX
Event 30 Men Pole Vault Invite
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Brad Walker Mizuno NYAC 5.50m 18-00.50
5.50 5.60 5.70
XO P XXX
2 Derick Hinch AZPVA 5.40m 17-08.50
5.20 5.30 5.40 5.50
XO XO O XXX
3 John Prader World Athletics J5.40m 17-08.50
5.20 5.30 5.40 5.50
O XO XO XXX
4 Zach Siegmeier AZPVA J5.40m 17-08.50
5.20 5.30 5.40 5.50
XO XO XO XXX
5 Kasey Burlingham SR Unattached 5.05m 16-06.75
4.90 5.05 5.20
O XO XXX
6 Andrej Poljanec Risen Perform J5.05m 16-06.75
4.90 5.05 5.20
XXO XXO XXX
7 Scott Marshall SO Unattached 4.90m 16-00.75
4.75 4.90 5.05
XXO O XXX
8 Mitchell Krier Unattached J4.90m 16-00.75
4.60 4.75 4.90 5.05
O XO XXO XXX
Event 31 Women Long Jump Open
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Maylea Tooze SR Grand Canyon 5.30m 17-04.75 10
FOUL 5.04m 5.30m 4.97m 5.12m 5.12m
2 Monika Beechum FR Northern Arizona 5.28m 17-04.00 8
4.15m 4.71m 5.28m
3 Teyana Poole SO Azusa Pacific 5.26m 17-03.25 5.50
FOUL FOUL 4.92m 4.93m 5.26m 5.25m
3 Andrea Olstead SO Grand Canyon 5.26m 17-03.25 5.50
5.18m 5.21m 5.26m
5 Cyinna Booker FR Azusa Pacific 5.22m 17-01.50 4
5.19m 5.21m 5.22m 5.19m FOUL 5.20m
6 Jai Gruenwald FR Unattached 5.03m 16-06.00 3
4.83m 4.94m 4.85m 4.92m 5.03m 5.01m
7 Kennedy Broom SR Unattached 4.93m 16-02.25 2
4.84m 4.59m 4.73m 4.93m 4.74m 4.79m
8 Lauren Tritz SR Redlands 4.83m 15-10.25 1
FOUL FOUL 4.75m 4.83m FOUL 4.82m
9 Jazmine Harper JR UC Riverside 4.82m 15-09.75
FOUL 4.82m 4.78m 4.32m FOUL FOUL
10 Francesca Dellalibera FR Redlands 4.69m 15-04.75
4.47m 4.56m 4.69m
11 Sarah Dennard FR Grand Canyon 4.66m 15-03.50
4.65m 4.66m 3.99m
11 Nasjua Palmer JR La Verne 4.66m 15-03.50
FOUL 4.32m 4.66m
13 Jaeiyn Griffith FR CS Dom. Hills 4.63m 15-02.25
4.63m FOUL 4.15m
14 Alison Smith SO Redlands 4.51m 14-09.75
FOUL 4.51m 4.51m
15 Kaitlin Klem FR Grand Canyon 4.50m 14-09.25
4.50m 4.17m FOUL
16 Chloe Ramos FR CS Dom. Hills 4.22m 13-10.25
4.20m 4.07m 4.22m
17 Emily Bieker JR La Verne 4.14m 13-07.00
FOUL 4.14m FOUL
18 Jessica Reeves JR La Verne 4.04m 13-03.25
FOUL 4.04m 3.87m
19 Khadijdatou Fall SO CS Dom. Hills 3.43m 11-03.00
FOUL 3.43m FOUL
20 Lacey Henderson SR Unattached 3.13m 10-03.25
3.13m FOUL 3.06m
-- Tiana Poirier-Shelton SO Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 32 Women Long Jump Invite
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Malaina Payton World Athletics 6.20m 20-04.25
FOUL 6.20m FOUL 6.15m 6.07m 6.03m
2 Ayana Gales SO UNLV 5.89m 19-04.00
5.50m 5.17m 5.89m 5.69m 5.59m 5.83m
3 Brianne Kee SR Unattached 5.78m 18-11.75
5.61m 5.46m 5.78m FOUL FOUL FOUL
4 Krystal Wharton SR UNLV 5.68m 18-07.75
5.68m 4.97m 5.67m
5 Aaliyah Cook FR Grand Canyon 5.64m 18-06.00
5.20m 5.64m 5.45m 5.16m 5.17m 5.20m
6 Allison Reaser SR World Athletics 5.58m 18-03.75
5.58m 5.47m 5.31m 5.43m 5.37m 5.49m
7 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 5.57m 18-03.25
5.52m 5.57m FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 33 Men Long Jump Open/Invite
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Shujaa Benson SR Azusa Pacific 7.21m 23-08.00 10
7.07m FOUL 4.85m 7.21m FOUL FOUL
2 Michael Harris SO UC Riverside 6.99m 22-11.25 8
6.99m 6.66m 6.67m FOUL 6.81m 6.59m
3 Reindell Cole Unattached 6.96m 22-10.00 6
FOUL FOUL 6.96m PASS PASS PASS
4 Alex Anderson SR Southern Utah 6.84m 22-05.25 5
FOUL FOUL 6.84m FOUL 6.76m FOUL
5 James Francis SR La Verne 6.78m 22-03.00 4
6.78m 6.41m FOUL 6.78m FOUL FOUL
6 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 6.75m 22-01.75 3
6.08m 6.07m 6.75m FOUL FOUL FOUL
7 Akintunde Adeyemi Unattached 6.66m 21-10.25 2
FOUL 6.26m 6.54m 6.26m 6.62m 6.66m
8 Connor Vincent SR Northern Arizona 6.59m 21-07.50 1
6.27m 5.08m 6.59m 6.59m 6.54m 6.39m
9 Lane Reiter NA UNAT-NAU 6.47m 21-02.75
6.47m 6.21m 6.09m 5.80m 6.10m 6.03m
10 Robert Matthew SR Grand Canyon 6.43m 21-01.25
FOUL 6.24m 6.43m
11 Reece Alvarado FR Southern Utah 6.38m 20-11.25
5.93m 6.38m 6.36m
12 Jerry Travis JR Grand Canyon 6.28m 20-07.25
FOUL FOUL 6.28m
13 Jude Olear JR Grand Canyon 6.27m 20-07.00
6.20m 6.27m FOUL
14 Nicholas Smith JR Northern Arizona 6.19m 20-03.75
6.19m 6.14m 6.10m
15 Brenden Harlan FR Redlands 6.14m 20-01.75
FOUL 6.14m FOUL
16 Nehoa Akina SO Southern Utah 6.06m 19-10.75
6.06m FOUL 4.64m
17 Jacob Lopez JR La Verne 5.98m 19-07.50
5.98m 5.88m 5.74m
18 Ian Dildine JR Northern Arizona 5.93m 19-05.50
FOUL FOUL 5.93m
18 Art Hinojosa SO La Verne 5.93m 19-05.50
5.61m 5.77m 5.93m
20 Devin Morrison FR Southern Utah 5.90m 19-04.25
FOUL 5.89m 5.90m
21 Derek Tang FR La Verne 5.88m 19-03.50
5.88m FOUL FOUL
22 Nylson Ho SR Redlands 5.43m 17-09.75
5.43m FOUL FOUL
-- Keaton Meidinger SO Redlands FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 35 Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Alexis Clay SR Northern Arizona 11.54m 37-10.50 10
FOUL 11.54m 11.37m FOUL FOUL 11.46m
2 Ayana Gales SO UNLV 11.42m 37-05.75 8
11.42m
3 Andrea Olstead SO Grand Canyon 11.36m 37-03.25 6
11.07m 11.32m 11.36m 11.33m FOUL FOUL
4 Teyana Poole SO Azusa Pacific 11.26m 36-11.50 5
11.26m 10.81m 10.95m 10.87m 9.78m
5 Cyinna Booker FR Azusa Pacific 11.23m 36-10.25 4
11.23m 11.14m FOUL 10.95m 11.14m FOUL
6 Madison Belnap FR Northern Arizona 10.90m 35-09.25 3
10.35m 10.53m FOUL 10.71m 10.90m 10.42m
7 Sarah Dennard FR Grand Canyon 10.43m 34-02.75 2
10.19m 10.26m FOUL 10.38m 10.43m FOUL
8 Kaitlin Klem FR Grand Canyon 9.98m 32-09.00 1
9.81m 9.80m FOUL 9.91m 9.98m 9.92m
-- Chloe Ramos FR CS Dom. Hills FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Lauren Tritz SR Redlands FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Courtney Miller SO Southern Utah FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 36 Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Damon Mclean World Athletics 15.44m 50-08.00 10
15.35m FOUL 15.33m 14.87m FOUL 15.44m
2 Craig Mauldin JR UC Riverside 14.76m 48-05.25 8
14.58m 14.54m 14.43m 14.76m FOUL 14.41m
3 Ethan DeJongh Unattached 14.43m 47-04.25 6
FOUL FOUL 14.43m FOUL FOUL 14.40m
4 Michael Harris SO UC Riverside 14.42m 47-03.75 5
13.99m 14.18m 14.42m 14.42m 14.42m FOUL
5 Jude Olear JR Grand Canyon 14.33m 47-00.25 4
14.00m 14.30m 13.70m 11.29m 14.33m 11.70m
6 Akintunde Adeyemi Unattached 14.27m 46-10.00 3
13.92m 14.27m FOUL 13.88m 14.12m 14.26m
7 Robert Matthew SR Grand Canyon 13.92m 45-08.00 2
13.90m 13.92m 13.81m FOUL FOUL FOUL
8 Jacob Lopez JR La Verne 13.12m 43-00.50 1
13.12m 12.72m 12.61m 12.36m 12.74m 12.78m
9 Ayodele Adeyemi FR Grand Canyon 13.05m 42-09.75
12.39m 12.66m 13.05m FOUL FOUL FOUL
10 Keaton Meidinger SO Redlands 12.63m 41-05.25
FOUL 12.63m FOUL
11 Art Hinojosa SO La Verne 12.12m 39-09.25
11.79m 12.12m FOUL
12 Monte Albert SO Unattached 12.01m 39-05.00
12.01m 11.67m FOUL
-- Nylson Ho SR Redlands FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Brenden Harlan FR Redlands FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Alexander Odem SR Northern Arizona FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 37 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mackenna Howard FR UNLV 15.49m 50-10.00 10
15.11m 15.22m 15.49m 14.88m 15.07m 15.35m
2 Jessica Weise JR Northern Arizona 15.38m 50-05.50 8
15.38m FOUL FOUL 14.93m 14.97m 14.56m
3 Breana Jemison SO UC Riverside 14.78m 48-06.00 6
14.04m 14.58m FOUL 14.60m 14.78m 14.14m
4 Deja Watkins JR UC Riverside 13.69m 44-11.00 5
FOUL FOUL 13.69m FOUL 13.67m FOUL
5 Vanessa Sierra SO UNLV 13.60m 44-07.50 4
FOUL 12.13m 13.57m 13.05m 13.29m 13.60m
6 Tiana Hatler-Stefick FR Northern Arizona 13.48m 44-02.75 3
13.38m 13.48m FOUL 13.40m FOUL FOUL
7 Rachel Tice JR UC Riverside 12.87m 42-02.75 2
FOUL 11.94m FOUL 12.87m FOUL FOUL
8 Breanna Leslie SR Unattached 12.36m 40-06.75 1
10.63m FOUL 12.36m FOUL 11.57m 11.63m
9 Corneisha Mitchell SR Unattached 11.92m 39-01.25
11.87m 11.71m 11.16m 11.92m 11.49m 10.88m
10 Jazzmine Ecker FR Northern Arizona 11.85m 38-10.50
11.85m FOUL 11.74m
11 Casandra Bustamante JR Grand Canyon 11.45m 37-06.75
FOUL 11.45m FOUL
12 Allison Reaser SR World Athletics 11.37m 37-03.75
10.99m 11.04m 11.37m
13 Hannah Wolfe FR Grand Canyon 10.95m 35-11.25
10.79m 10.73m 10.95m
14 Devonna Falconer SO CS Dom. Hills 10.73m 35-02.50
10.73m 9.99m 10.40m
15 Nyomi Mosley JR Grand Canyon 10.55m 34-07.50
10.45m FOUL 10.55m
16 Yasmine Wilson SO CS Dom. Hills 7.87m 25-10.00
7.69m 7.49m 7.87m
17 Stephanie Metoyer SO CS Dom. Hills 7.40m 24-03.50
7.40m 6.71m 6.61m
18 Aun'Twanette Murphy JR CS Dom. Hills 7.20m 23-07.50
FOUL 6.53m 7.20m
-- Vanessa Levy SR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 38 Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mike Thalken World Athletics 16.78m 55-00.75 10
16.78m 16.59m 16.50m FOUL FOUL 16.56m
2 Rashad Williams World Athletics 16.64m 54-07.25 8
FOUL 16.37m 16.40m 16.64m FOUL 15.87m
3 Carl Nahigian JR UC Riverside 16.28m 53-05.00 6
16.13m FOUL FOUL FOUL FOUL 16.28m
4 Shawn Collins SO Northern Arizona 16.22m 53-02.75 5
16.22m FOUL 16.10m 15.86m FOUL FOUL
5 Gus Margiotta SR Northern Arizona 16.18m 53-01.00 4
15.54m 15.40m 16.18m FOUL FOUL FOUL
6 Micael Ljunberg SO Northern Arizona 15.62m 51-03.00 3
14.57m 15.28m FOUL 14.84m FOUL 15.62m
7 Talaiasi Taueli FR Azusa Pacific 15.02m 49-03.50 2
FOUL 14.33m FOUL 14.80m 15.02m FOUL
8 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 13.10m 42-11.75 1
13.10m 12.94m 12.87m FOUL FOUL 13.01m
9 Lant Abernathy SR Redlands 12.83m 42-01.25
12.14m 12.74m 12.83m FOUL FOUL FOUL
10 Aaron Burnside SO Grand Canyon 12.27m 40-03.25
12.27m FOUL FOUL
11 Tim Colby Unattached 10.54m 34-07.00
FOUL 10.36m 9.94m 9.90m 9.92m 10.54m
Event 39 Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Vesta Bell JR UC Riverside 18.90m 62-00.25 10
17.27m 17.62m 17.40m 18.90m 18.78m 18.36m
2 Brooke Andersen FR Northern Arizona 18.05m 59-02.75 8
FOUL FOUL 17.88m FOUL 18.05m FOUL
3 Cortney Miller JR UNLV 17.94m 58-10.25 6
17.94m FOUL 17.82m 17.61m 17.78m FOUL
4 Amber Panapa JR Azusa Pacific 17.93m 58-10.00 5
FOUL 17.11m 17.63m 17.93m 17.89m 17.89m
5 Deja Watkins JR UC Riverside 17.84m 58-06.50 4
16.96m FOUL 17.84m FOUL FOUL FOUL
6 Breana Jemison SO UC Riverside 16.35m 53-07.75 3
15.54m 16.08m 16.35m 15.69m FOUL FOUL
7 Rachel Tice JR UC Riverside 16.25m 53-03.75 2
16.19m 16.06m 15.72m FOUL 16.25m 15.93m
8 Mackenna Howard FR UNLV 16.20m 53-01.75 1
12.92m 15.14m 15.64m 15.82m 16.20m 16.15m
9 Danica Dobosy JR Azusa Pacific 16.11m 52-10.25
16.11m 15.09m 15.17m 15.64m 15.54m 15.59m
10 Vanessa Sierra SO UNLV 15.33m 50-03.50
14.51m 15.33m FOUL
11 Anna Padgett JR Northern Arizona 15.04m 49-04.25
15.04m FOUL 14.21m
12 Jessica Weise JR Northern Arizona 14.60m 47-11.00
FOUL FOUL 14.60m
13 Kadie McNamara JR Northern Arizona 14.53m 47-08.00
12.49m 14.53m 14.48m
14 Nyomi Mosley JR Grand Canyon 14.20m 46-07.25
FOUL 14.20m 13.71m
15 Shaneen Casada JR UC Riverside 13.29m 43-07.25
FOUL 13.29m 12.94m
16 Erica Grassl JR Azusa Pacific 13.21m 43-04.25
13.21m FOUL FOUL
17 Casandra Bustamante JR Grand Canyon 12.60m 41-04.25
10.60m FOUL 12.60m
18 Hannah Wolfe FR Grand Canyon 11.11m 36-05.50
10.00m 11.11m 10.69m
-- Vanessa Levy SR Grand Canyon FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 40 Men Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Gus Margiotta SR Northern Arizona 17.22m 56-06.00 10
FOUL 17.22m 16.34m FOUL 16.62m FOUL
2 Kirk Gould JR Grand Canyon 14.04m 46-00.75 8
13.77m 13.31m FOUL FOUL 14.04m 13.54m
3 Aaron Burnside SO Grand Canyon 13.07m 42-10.75 6
12.32m 12.10m FOUL 11.82m 13.07m FOUL
4 Jesus Valasquez JR Grand Canyon 11.40m 37-05.00 5
11.40m 11.38m FOUL FOUL 11.39m FOUL
Event 41 Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kaylon Eppinger SR World Athletics 4069 10
2 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 3816 8
3 Tiffeny Parker Unattached 3759 6
4 Danielle Littleton SR UC Riverside 3707 5
5 Kylee Vandenberg SO UNLV 3453 4
6 Mally McGarity SO Grand Canyon 3072 3
7 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 2917 2
8 Maylea Tooze SR Grand Canyon 2757 1
9 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 2640
10 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 2434
Event 41 Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kaylon Eppinger SR World Athletics 8.37 3 1046
2 Danielle Littleton SR UC Riverside 8.53 2 1010
3 Tiffeny Parker Unattached 8.97 1 916
4 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 9.01 1 908
5 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 9.28 1 852
6 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 9.32 3 844
7 Maylea Tooze SR Grand Canyon 9.55 1 798
8 Mally McGarity SO Grand Canyon 9.66 2 777
9 Kylee Vandenberg SO UNLV 9.74 3 761
10 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 9.93 2 725
Event 41 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 1.73m 5-08.00 891
1.55 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
O O O O O XXO XXX
2 Kaylon Eppinger SR World Athletics 1.70m 5-07.00 855
1.52 1.55 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
O O O XXO O XXO XXX
2 Tiffeny Parker Unattached 1.70m 5-07.00 855
1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
O O O O XO XXX
4 Danielle Littleton SR UC Riverside 1.64m 5-04.50 783
1.52 1.58 1.61 1.64 1.67
O O O XO XXX
5 Mally McGarity SO Grand Canyon 1.61m 5-03.25 747
1.46 1.49 1.55 1.58 1.61 1.64
O O XO O XO XXX
6 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 1.55m 5-01.00 678
1.43 1.52 1.55 1.58
O O O XXX
6 Kylee Vandenberg SO UNLV 1.55m 5-01.00 678
1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
O O O XXO O XXX
8 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 1.52m 4-11.75 644
1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
O XO X XO X XXO XO XXX
9 Maylea Tooze SR Grand Canyon 1.34m 4-04.75 449
1.34 1.37
O XXX
-- Juliet Summers-Hernandez SR UNLV NH
1.43
XXX
Event 41 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tiffeny Parker Unattached 12.70m 41-08.00 707
11.47m FOUL 12.70m
2 Kaylon Eppinger SR World Athletics 12.67m 41-07.00 706
12.14m 12.55m 12.67m
3 Kylee Vandenberg SO UNLV 11.20m 36-09.00 608
11.08m 10.60m 11.20m
4 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 9.77m 32-00.75 514
9.77m 8.92m 9.29m
5 Mally McGarity SO Grand Canyon 9.04m 29-08.00 467
8.48m 8.76m 9.04m
6 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 9.01m 29-06.75 465
8.51m 9.01m 8.94m
7 Danielle Littleton SR UC Riverside 8.91m 29-02.75 458
8.58m 8.91m 8.65m
8 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 8.68m 28-05.75 443
8.60m 8.68m 8.36m
9 Maylea Tooze SR Grand Canyon 7.90m 25-11.00 393
7.00m 7.72m 7.90m
10 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 7.86m 25-09.50 390
7.70m 7.86m 7.67m
Event 41 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kaylon Eppinger SR World Athletics 5.93m 19-05.50 828
5.64m 5.93m 5.80m
2 Danielle Littleton SR UC Riverside 5.79m 19-00.00 786
5.52m 5.72m 5.79m
3 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 5.76m 18-10.75 777
5.68m 5.76m FOUL
4 Tiffeny Parker Unattached 5.57m 18-03.25 720
FOUL 5.21m 5.57m
5 Kylee Vandenberg SO UNLV 5.26m 17-03.25 631
5.21m 5.26m 2.24m
6 Maylea Tooze SR Grand Canyon 5.12m 16-09.75 592
5.11m 5.12m 5.01m
7 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 5.07m 16-07.75 578
4.97m 5.07m 5.01m
8 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 4.79m 15-08.75 503
3.86m 4.79m 4.62m
9 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 4.67m 15-04.00 472
FOUL 4.48m 4.67m
10 Mally McGarity SO Grand Canyon 4.65m 15-03.25 466
4.65m 4.62m 3.39m
Event 41 Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kylee Vandenberg SO UNLV 2:23.65 775
2 Megan VanWinkle SR Azusa Pacific 2:27.37 726
3 Danielle Littleton SR UC Riverside 2:31.82 670
4 Kaylon Eppinger SR World Athletics 2:34.83 634
5 Mally McGarity SO Grand Canyon 2:36.41 615
6 Juliet Summers-Hernandez SR UNLV 2:40.31 569
7 Tiffeny Parker Unattached 2:41.01 561
8 Sydney Tassielli JR Grand Canyon 2:43.96 528
9 Maylea Tooze SR Grand Canyon 2:44.22 525
10 Ashley Krawczuk FR Grand Canyon 3:07.29 300
Event 42 Men Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 5121 10
2 Timmy Johnson FR Grand Canyon 4803 8
3 Timothy Ryan FR Grand Canyon 4778 6
4 Royal Black SO Northern Arizona 4451 5
5 Stephen Wilson SR Southern Utah 4265 4
6 Andrew Tyndall FR Southern Utah 4024 3
7 Matthew Nash SR Azusa Pacific 3326 2
Event 42 Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stephen Wilson SR Southern Utah 7.15 1 830
1 Timmy Johnson FR Grand Canyon 7.15 1 830
3 Connor Williamson Unattached 7.26 2 792
4 Justin Balczak SR Azusa Pacific 7.44 1 732
5 Royal Black SO Northern Arizona 7.47 2 723
6 Timothy Ryan FR Grand Canyon 7.54 2 700
7 Jason Nicholls SO La Verne 7.66 1 662
8 Matthew Nash SR Azusa Pacific 7.67 2 659
9 Andrew Tyndall FR Southern Utah 7.77 2 628
Event 42 Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stephen Wilson SR Southern Utah 6.76m 22-02.25 757
6.74m 5.47m 6.76m
2 Timmy Johnson FR Grand Canyon 6.68m 21-11.00 739
6.68m 6.58m 6.40m
3 Justin Balczak SR Azusa Pacific 6.66m 21-10.25 734
6.51m 6.66m 6.36m
4 Connor Williamson Unattached 6.65m 21-10.00 732
6.42m 6.31m 6.65m
5 Royal Black SO Northern Arizona 6.37m 20-10.75 668
6.17m 6.37m FOUL
6 Timothy Ryan FR Grand Canyon 6.16m 20-02.50 621
6.16m 6.15m 6.04m
7 Jason Nicholls SO La Verne 5.74m 18-10.00 531
5.74m 5.72m 5.65m
8 Andrew Tyndall FR Southern Utah 5.55m 18-02.50 492
5.55m 5.41m 5.50m
-- Matthew Nash SR Azusa Pacific FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 42 Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Connor Williamson Unattached 13.73m 45-00.50 712
13.73m 13.18m 13.35m
2 Justin Balczak SR Azusa Pacific 12.51m 41-00.50 637
12.45m 12.51m FOUL
3 Matthew Nash SR Azusa Pacific 12.07m 39-07.25 611
11.67m 12.07m 11.63m
4 Timothy Ryan FR Grand Canyon 11.41m 37-05.25 571
10.87m 11.41m 10.33m
5 Timmy Johnson FR Grand Canyon 11.13m 36-06.25 554
10.66m 10.50m 11.13m
6 Royal Black SO Northern Arizona 10.52m 34-06.25 517
9.93m 10.21m 10.52m
7 Jason Nicholls SO La Verne 10.42m 34-02.25 511
10.20m 10.17m 10.42m
8 Stephen Wilson SR Southern Utah 9.89m 32-05.50 479
9.89m 9.42m 9.60m
9 Andrew Tyndall FR Southern Utah 8.43m 27-08.00 392
FOUL 8.43m 8.02m
Event 42 Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 1.99m 6-06.25 794
1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02
XO O O XXO XO O XXX
2 Stephen Wilson SR Southern Utah 1.96m 6-05.00 767
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
O PPP O O XO O O XXX
2 Timothy Ryan FR Grand Canyon 1.96m 6-05.00 767
1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
O PPP O O XO O XXO XXX
4 Royal Black SO Northern Arizona 1.84m 6-00.50 661
1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O PPP XO XXO XXX
5 Timmy Johnson FR Grand Canyon 1.81m 5-11.25 636
1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
O PPP O XO O XXO XXX
5 Connor Williamson Unattached 1.81m 5-11.25 636
1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
O PPP O XO O XXO XXX
7 Jason Nicholls SO La Verne 1.78m 5-10.00 610
1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O O XO O XXX
7 Matthew Nash SR Azusa Pacific 1.78m 5-10.00 610
1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O O XO XXO XXX
9 Andrew Tyndall FR Southern Utah 1.66m 5-05.25 512
1.54 1.60 1.63 1.66 1.69
O O XO XXO XXX
Event 42 Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Justin Balczak SR Azusa Pacific 8.33 2 900
2 Stephen Wilson SR Southern Utah 8.83 2 784
3 Timmy Johnson FR Grand Canyon 8.95 1 757
4 Matthew Nash SR Azusa Pacific 9.02 3 741
5 Timothy Ryan FR Grand Canyon 9.08 3 728
6 Royal Black SO Northern Arizona 9.08 1 728
7 Andrew Tyndall FR Southern Utah 9.51 2 637
Event 42 Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Timothy Ryan FR Grand Canyon 4.61m 15-01.50 793
3.71 3.81 3.91 4.01 4.11 4.21 4.31 4.41 4.51 4.61 4.71
XO P O O P O O O XXO XXO XXX
2 Matthew Nash SR Azusa Pacific 4.31m 14-01.75 705
4.11 4.21 4.31 4.41
XO P O XXX
2 Justin Balczak SR Azusa Pacific 4.31m 14-01.75 705
4.11 4.21 4.31 4.41
XXO O O XXX
4 Timmy Johnson FR Grand Canyon 4.21m 13-09.75 676
3.61 3.71 3.81 3.91 4.01 4.11 4.21 4.31
XO O P O O O O XXX
4 Andrew Tyndall FR Southern Utah 4.21m 13-09.75 676
4.11 4.21 4.31
XO O XXX
6 Stephen Wilson SR Southern Utah 4.11m 13-05.75 648
3.61 3.71 3.81 3.91 4.01 4.11 4.21
O P O P O XXO XXX
7 Royal Black SO Northern Arizona 3.81m 12-06.00 565
3.51 3.61 3.71 3.81 3.91
O P O XO XXX
Event 42 Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrew Tyndall FR Southern Utah 2:57.71 687
2 Justin Balczak SR Azusa Pacific 3:04.69 619
3 Timmy Johnson FR Grand Canyon 3:05.49 611
4 Timothy Ryan FR Grand Canyon 3:06.89 598
5 Royal Black SO Northern Arizona 3:07.84 589
-- Matthew Nash SR Azusa Pacific DNF
-- Stephen Wilson SR Southern Utah DNF
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Northern Arizona 183 2) UNLV 117
3) Grand Canyon 66.50 4) UC Riverside 51
5) Southern Utah 24 6) Arizona 15
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Northern Arizona 131 2) Grand Canyon 87
3) UC Riverside 48 4) Southern Utah 31.50
5) Arizona 4
Like·Comment·Share·E-mail·43333 views
|